We've reached over 20,000 journal entries! Thanks to everyone for making this a special place.

Stercus accidit

Members
 • Content count

  66
 • Joined

 • Last visited

 • Country

  United States

Community Reputation

55 Excellent

About Stercus accidit

Recent Profile Visitors


449 profile views

Stercus accidit's Activity

 1. Stercus accidit added a post in a topic Stercus accidit's Journal - 90 days detox completed :D   

  I think I am mentally ready for the new detox 'session'. 
  It is hard because I had a lot of fun playing games lately and didn't lose the control over it. However, I think now is the time to try again and look for a different lifestyle. While I am writing this, I feel a lot of anxiety about goals I want to achieve. 
  So let's start the detox again?
  • 0
 2. Stercus accidit added a post in a topic [PL] Nie wiem... 18 latek z niską samooceną xD kurwa raczej kolejne wcielenie leniwca z wyrzutami sumienia   

  Dawno mnie tu nie było.

  Życie idzie średnio. Dzisiaj robię duży krok na przód. Właśnie poprosiłem kolegę żeby zmienił mi hasło do mojego konta w lolu. pozostaje jeszcze problem kilku innych rzeczy.
  No ale ostatnio i tak nie hcce mmi sie grać w nic innego. Lliczę że to się nie zmieni, a presja, z powodu zbliżającej się matury z chemii i podstawy z angielskiego i matematyki, pomoże mi ruszyć zasiedziałe dupsko.
  • 0
 3. Stercus accidit added a post in a topic [PL] WYZWANIE 1000 DNI.   

  hmm wydaje mi sie że są rozszeżenia do chroma które mogą blokować strony po słowach klyczowych użytych w tagach czy na samej stronie, np w opsie filmu. Rozszerzenie którego używam - Blcok site (logo to czerwony okrąg z przekreślonym www w środku) - ma taką opcję ale nie robiłem z tego doktoratu żeby wiedzieć czy na pewno tak działa.
  Warto spróbować
  • 1
 4. Stercus accidit added a post in a topic [PL] Dziennik Piotra   

  paragraf koniecznie po POLSKU!!!! angielska wersja ma się nijak do genialego tłumaczanie w języku polskim
  • 0
 5. Stercus accidit added a post in a topic Stercus accidit's Journal - 90 days detox completed :D   

  I am going to not have a school the whole next week. It is a perfect time to settle some problems and begin to do something new, to try to change some bad habits and to refresh myself. I am worried about one thing. I also planned to play some games with my friend for fun. It is the most enjoyable way to play games. Chill and have a good time with friends. I have to limit myself to how many hours daily I can play.

  My other plans for next week are:
  - Come back to cooking
  - Start exercising
  - study for chemistry college exam - AP exam
  - take a walk every day
  - read a new book 
  • 1
 6. Stercus accidit added a post in a topic [PL] Nie wiem... 18 latek z niską samooceną xD kurwa raczej kolejne wcielenie leniwca z wyrzutami sumienia   

  Robię ten projekt nad którym tak ubolewałem w angielskim dzienniku. Zapytałem się nauczyciela czy zamiast amerykańskiego żołnieżyka nie mógłbym opisać polskiego. Na szczęście się zgodził. Projekt zrobił się bardziej interesujący, ale dalej jest to irytująca czynności która zabierze mi cały wieczór. Eh. Przynajmniej jestem już znacznie mniej zfrustrowany niż kilka dni temu, w momencie pisania dziennika.

  Udało mi się dzisiaj wyjść na spacer. Nie lada wyczyn wiedząc że nie przeszedłem się gdzieś od jesieni tamtego roku. Niby 15 minut ale jestem zadowolny ze swojej decyzji.
  Nadal za dużo gram. Nie wiem jak z tym wszytskim będzie. POE jakoś mnie tak nie kręci - trzeba pamiętac, że większości przyjemności z grania czerpię gdy gram ze znajomymi.
  Zbliżają się świeta z co za tym idzie brak szkoły. - idealny moment żeby zrobić wszystko albo zupełnie nic. 
  • 0
 7. Stercus accidit added a post in a topic [PL] Dziennik Piotra   

  A zrobiłem to żeby, wiesz, pociągnąć rozmowę trochę dłużej

  co do tytułów:
  Fantastyka:
  zbiory opowiadań A. Pilipiuka
  Pan Lodowego Ogródu - 4 tomy - Jarosław Grzędowicz
  Tolkien - cokolwiek

  Żeby się pośmiać:
  Paragraf-22

  Światopoglądowa:
  The Art Of War Sin tzu - książka o prowadzeniu wojny z VI wieku n.e. - dalej jest inspiracją dla wielu osób

  Kultura:
  Stary testament i książki, które analizują stary testament. - stary testament ma jedne z najciekawszych opowiadań, jeśli połączysz to z tekstem który prowadzi dogłębną analizę historyczną (geografia, kulturoznawstwo, działania militarne) 
  After Virtue - Alasdair Macintyre - książka filozoficzna a moralności


  Wracając do posta:
  Genialna myśl. Tak na prawdę to ogólniki zaczynają sie od rzeczy takich jak: chec lepszego się odżywiania, uśmiechnięcie się do kogoś, "bezinteresowna pomoc. Tym czymś może stać się każda rzecz którą chcesz pielęgnować, każda z wartośći jaką wyznajesz. Dlatego ludzie są różni, chcemy czegoś lepszego, chcemy więcej, ale trzeba pamiętać że nie zawsze chcemy czegoś dobrego czy zdrowego dla nas i dla otoczenia. Nie wiem gdzie zmierzam z tym wszytskim, ale to wszystko co mi przyszlo d głowy

  PS: Jeśli mi jakaś książka wpadnie do głowy to nie będę już cliffhangerował - obiecuję  
   
  • 1
 8. Stercus accidit added a post in a topic [PL] Dziennik Piotra   

  Chcesz kilka fajnych propozycji książek. Mam kilka na celowniku a niektóre przeczytałem. Na pewno ci się spodobają  
  • 0
 9. Stercus accidit added a post in a topic Stercus accidit's Journal - 90 days detox completed :D   

  Today is a good day. 
  I played only one game of league with my schoolmate and we joked around and had fun - the thing that I always wanted from gaming
  It didn't make me play another game. So I am really happy with the result. 
  I have just finished my homework. The only thing left is the project - nemesis. I hate history as a class that you have to pass. I don't see any reason to just remember all those dates people and events unless you will have a work that uses it. No matter how pointless it is, it is better to be done with it. The feeling that I have when this comes to my mind is overwhelming. It repels me from working on it. This conflict of my beliefs and getting a good grade makes me miserable and numb. I could sit for hours staring at the wall just to not do it. 
  Of course in our life we have to do a lot of things like this stupid project. And as much as I hate where this is going to, I know I have to do it. 
  Motherfking pig, I hate this guy for creating time consuming work. 
  Imagine that those 10 hours I will spend on this I could study for college chemistry exam. FUCK!!!
  • 0
 10. Stercus accidit added a post in a topic Stercus accidit's Journal - 90 days detox completed :D   

  4/2
  12 pm:
  just woke up 

  4 pm:
  I haven't done anything. 
  Things to do:
  chemistry lab: calculations did ithistory project:find a paper with instructions did itdo most of it 9 pm - I did almost no work math: do practice on rational functions 9 pm - I did almost no work9 pm:
  YES finally!!! I don't know why it took me so long, but I did it. I applied for the summer job. The same as I had last year. I had been hesitating for no obvious reason for 1.5 months. 
  The history project is my biggest concern right now. I should try to do some more work
  - The new Mastodon's album The Emperor of Sand is incredible. I can't stop listening to it. it had been a long time since I enjoyed one artist so much as Mastodon

  11 pm:
  I did not do anything. Going to sleep.

   
  • 0
 11. Stercus accidit added a post in a topic [PL] Nie wiem... 18 latek z niską samooceną xD kurwa raczej kolejne wcielenie leniwca z wyrzutami sumienia   

  Eh to dalej nie to. Nie daje rady opanowac chęci gry. Teraz jesczze odkopałem hack n slasha - POE 
  Miałem już kiedyś zacząć w to grać. A teraz na dniach mi się przypomniało no i klops. Wsiąkłem jak w diablo 2 wtedy w wakacje - jakieś 9 lat temu  przez 2 tygodnie siedziałem i grałem w diablo 2 non stop z kuzynami, na wsi, na zewnątrz piękna pogoda. No także ten tego idę spać
  • 1
 12. Stercus accidit added a post in a topic Stercus accidit's Journal - 90 days detox completed :D   

  Ugh still wrong. I do not follow my plans. I played for many hours today - again. Tomorrow I really have to avoid that. it is 2 am and I am not sleeping. Kurwa
  • 0
 13. Stercus accidit added a post in a topic [PL] Nie wiem... 18 latek z niską samooceną xD kurwa raczej kolejne wcielenie leniwca z wyrzutami sumienia   

  Eh mam siebie trochę dosyć. Obserwuję siebie i swoje decyzje i wiem jak bardzo kręcę się w kółko. Jednak cały czas je popełniam zamiast skęcić w inną stronę. Nosz kurwa. Jak można być tego świadom, za pięć minut zapomnieć i uświadomić sobie to na nowo po godzinie kiedy gra staje sie nudna.Ten schemat jest już tak stary w moim codziennym życiu a jednak dalej dominuje.
   
  • 0
 14. Stercus accidit added a post in a topic Stercus accidit's Journal - 90 days detox completed :D   

  Today I men aged to clean my room and do some other house chores. However, I am mad at myself because I again played way too long. 
  At least my study place is clean and looks fresh.

  Tomorrow I want to do a small laundry and iron some clothes. Also, I have, and idea for daily goals and will work on the list to post every morning as a summary and write down a plan for a whole day.   
  • 0
 15. Stercus accidit added a post in a topic Stercus accidit's Journal - 90 days detox completed :D   

  I have played way too much today. I wanted to do a couple of things, but I ended up playing. 
  I will try to clean my room right now maybe this time it will be done in 100%. During that, I will play some good podcast. Either Brian Cox's or  Michio Kaku's. I could also play some Chemistry courses.

  A plan to start working out is in my head for a long time (a couple of months maybe). Of course, I haven't started yet. 
  • 0