"Be open to all outcomes, but attached to none."

Piotr

Members
 • Content count

  529
 • Joined

 • Last visited

 • Country

  Poland

Community Reputation

587 Excellent

6 FollowersAbout Piotr

 • Rank
  Old Timer
 • Birthday May 19

Recent Profile Visitors


461 profile views

Piotr's Activity

 1. Piotr added a post in a topic My Own Personal Bootcamp   

  It's great to see you back! Don't hesitate to put negative posts here, it helps to unload emotions. We are here for change, which sometimes comes through pain so negative parts are essential.
  • 2
 2. Piotr added a post in a topic Dziennik Piotra   

  Wpis #3
  377 dni temu, zdecydowałem się zerwać z moim nałogiem gier komputerowych
  186 dni minęło od mojego ostatniego nawrotu
      Zdaję się, że mam ogromny talent do marnowania/zabijania czasu. Skończyłem z grami a zaczęłem z oglądaniem seriali toż to jakaś masakra. W czasie detoksu wiele się nauczyłem, a mimo to popełniam tak infantylne błędy i łatwo wpadam w sidła które jedyne do czego prowadzą to siedzenie na dupie i nie robienie niczego co prowadziło by do jakiejś dobrej zmiany w mym życiu. Jak bym miał jakąś pętle w mej głowie w której się powtarza marnowanie czasu a zmienia tylko jego forma z gier na seriale.
      Może już nieco nadużywam mówienia o hobby/pasji, lecz myślę, że to wszystko wynika właśnie z tego, że ciężko mi się ukierunkować na coś innego. Po prostu inne czynności albo są dla mnie zbyt dużym obciążeniem finansowym, albo już jest dla mnie za późno żeby się nimi zająć(np. sport - nikt nigdy mnie de facto nie nauczył  grać w kosza, siatkę czy piłkę nożną, a że grałem strasznie słabo i byłem jedynie pośmiewiskiem na boisku to tym bardziej od tego uciekałem), albo mnie coś zwyczajnie nie interesuje.
  I weź tu człowieku bądź mądry xd.
  Idę dalej rozmyślać nad tym co zrobić ze swoim życiem...
  • 0
 3. Piotr added a post in a topic [PL] WYZWANIE 1000 DNI.   


  Zdaję się że twój dziennik zarósł pajęczynami bardzo lubiłeś pisać, więc czemu ucichły twe wpisy?
  • 0
 4. Piotr added a post in a topic [PL] 1UP - Time to level up   

  Czekam z niecierpliwością!
  • 0
 5. Piotr added a post in a topic Nie wiem... 18 latek z niską samooceną xD kurwa raczej kolejne wcielenie leniwca z wyrzutami sumienia   

  Hej! Miło Cie znowu widzieć!
  Dobrze wiem jak nowe miejsce zamieszkania może wprowadzić pustkę w życie człowieka. Tak jak napisałeś, czasem jest to konieczność ze względu na ważniejsze sprawy. Ja natomiast poradziłbym Ci jedno: nigdy nie zamykaj się na ludzi. Utrzymuj kontakt z kumplami z Polski i jednocześnie staraj się poznać kogoś w stanach. Szkoda marnować życie na graniu w gry komputerowe.
  Pozdrawiam
  • 1
 6. Piotr added a post in a topic [PL] 1UP - Time to level up   

  Jak się udał wyjazd na snowboard? 
  • 0
 7. Piotr added a post in a topic Dziennik Piotra   

  Wpis #2
  361 dni temu, zdecydowałem się zerwać z moim nałogiem gier komputerowych
  170 dni minęło od mojego ostatniego nawrotu
  Ostatnie zakuwanie do sesji strasznie wybiło mnie z rytmu(nareszcie nie jest to wina gier). Potrzebuję dobrego planowania by odpowiednio zorganizować sobie czas.
  Naszły mnie dziś myśli, że na moim etapie, mogę już grać i potrafie pogodzić to z codziennymi obowiązkami. Dobrze wiem, że to tylko swego rodzaju pokusa, którą odgoniłem prostą myślą - nawet jeśli mógłbym grać tak, żeby gry nie miały na mnie negatywnego wpływu to i tak mogę lepiej wykorzystać ten czas, niż ślęczeć przed komputerem.
  W ciągu ostatnich dwóch tygodni udało mi się osiągnąć mały sukces, mianowicie udało mi się odstawić kawę, której ostatnio nadużywałem. Nie pomyślałbym nawet, że przyjdzie mi to tak łatwo. Widocznie moja silna wola jest o wiele silniejsza niż mi się wydaje.
  • 1
 8. Piotr added a post in a topic Piotr journal   

  Journal entry #79
  Days game free: 170
  Days procrastination free: 0
  Lastly hard-studying, got me a little off track(finally it's not games fault). I need good plans, to schedule my time. Cravings came here today, disguised as: I-can-try-gaming-in-moderation. But I've outfought them with simple thought, that still, there are better things to do than gaming.
  Last two weeks brought me a good thing - I've managed to limit coffee. I've never thought that I would, but it seems that my willpower is much stronger now.
  Thank you @hycniejsy, @fil, @Cam Adair. I'm so happy that I've made it.
  Thank you @Schwing for your concern. My disappearance was a combination of duties and unfortunately, procrastination, which held me back since last three days. I've binge-watched tv series in my free time, but I've shook myself up and I'm going for better life - filled with taking action and productivity. Changing one addiction for another is not an option for me.
  Daily activities check for yesterday:
  glass of water in the morning/evening   - done
  affirmation                                             - failed            
  non-dominant hand training                  - failed
  reading                                                  - done
  30 minutes of programming                  - failed
  What I've done yesterday to improve my financial status:
  I've talked with one of my colleagues, who has a side job, if he can hook me in, too. He said that not right now, but in summer, they have a ton of work, so they need a few more people. This can be a good shot in the future.
  • 0
 9. Piotr added a topic in Non-English Language Journals   

  Dziennik Piotra
  Pierwsze co mi przyszło na myśl gdy zobaczyłem, że trzecim obcojęzycznym dziennikiem wciąż będzie polski, to typowe youtubowe "Polska przejmuje ten filmik!!!111oneoneone". To miło że można mieć na tym forum swój ojczysty kącik.
  Mimo, iż potrafie już żyć bez gier a ewentualna chęć zagrania jest bardzo słaba i łatwa do odparcia, wciąż czuję, że nie osiągnąłem tego drugiego celu dla którego istnieje to forum - by żyć lepszym życiem. Mimo, iż wiele poczyniłem w tym kierunku, jeszcze wiele muszę zrobić a po drodze na pewno wyjdzie jeszcze więcej trudności.
  Cieszy mnie możliwość przynależności do takiej społeczności, mam nadzieje odnaleźć tu sens tak jak i inni.
  • 5 replies
  • 63 views
 10. Piotr added a post in a topic Piotr journal   

  Journal entry #78
  Days game free: 157
  Days procrastination free: 22
  I have passed all of this semester finals! Two exams I've past at final approach, it was so close to failure but I've made it! Next weekend I'm starting new semester.
  This weekend Saturday I've spent on repairing my car, because brake pads were worn out, I've changed them immediately, along with adjustments to brakes. I think that we all agree that this part of the car, shouldn't be neglected.
  After my car was good-to-go, I've drove with my girlfriend, to my flat. We've finally spend some more time together, cause lastly our duties somehow made it difficult for us to meet. Rest of the weekend along with today's morning was ours. This always amazes me, how simple hug makes day so much happier, calmer and brighter.
  This evening I've allowed myself for much more rest than usually, as a reward for dealing with exams and few more difficulties.
  Daily activities check for today:
  glass of water in the morning/evening   - done
  affirmation                                             - failed            
  non-dominant hand training                  - failed
  reading                                                  - done
  30 minutes of programming                  - failed
  What I've done today to improve my financial status:
  I've checked my bank account history and noted expanses which were unnecessary, to be more aware in the future. 
  • 2
 11. Piotr added a post in a topic [PL] 1UP - Time to level up   

  Jeśli widzisz że coś działa destrukcyjnie jak gry, narkotyki, niezdrowa żywność itd. To masz już największy pokaz tego, że powinieneś to rzucić, przez własne doświadczenie. Nie zastanawiaj się nad tym za dużo, po prostu tego nie rób, przejdź do innej czynności. Zajmij swój umysł czymś pozytywnym i najważniejsze: NIE poddawaj się!!!
   
  • 2
 12. Piotr added a post in a topic 1000 DAYS CHALLENGE   

  First step of thousand day journey, we've got your back pharmacist!
  • 0
 13. Piotr added a post in a topic Piotr journal   

  Journal entry #77
  Days game free: 150
  Days procrastination free: 15
  Passed two exams, two more left. I'm feeling empty/disappointed/furious, I don't even know how to express this. It all comes from those two exams, which I've failed twice and this week I have last correction exams. I've really studied with dedication, I even kinda became a studying-nolife, cause I've really focused on studying. But I've still failed this exams. I've sacrificed so much and still got nothing from it. I hope that this time I will pass them.
  Why whenever I try to develop something better in me, it all becomes shit. Sometimes I've thought that I should play games and stop throwing myself into situations which are uncertain, but real. I feel like I'm loosing the point.
  Daily activities check for today:
  glass of water in the morning/evening   - done
  affirmation                                             - failed            
  non-dominant hand training                  - failed
  reading                                                  - done
  30 minutes of programming                  - failed
  What I've done today to improve my financial status:
  Nothing to note.
  • 1
 14. Piotr added a post in a topic 1000 DAYS CHALLENGE   

  I'm sorry for stopping here so late. Prepare for massive support during our accountability talk. Keep being strong!
  • 1
 15. Piotr added a post in a topic Adieu gamequitters. It was a great time.   

  You were a big part of this community and your presence strengthen us. Thank you for that!
  Good luck on your journey, surely you will build something beautiful, so remember to share about it. Just drop a line one day.
  • 1