BEYOND is open for applications again. Starts February 4th. Limited spots. Learn more and apply here.

Activity Stream

Activity Stream

 1. Csaba_Bekesi added a post in a topic Hey I'm new to this game quitters   

  Welcome Joe! Come here for help any time. And congratulations on your four days! It's really impressive  
   
   
  • 0
 2. Shine Magical added a post in a topic Time for a change!   

  I can relate to having video games take over your life so that you no longer socialize. It is a tough process getting back to that place before I started playing video games, but I have recently started making small gains in this area which I would not have been able to do unless I were game free for 130+ days.
  • 0
 3. none239 added a post in a topic 3rd time's a charm right?   

  Day 9 cont.
  Today was an absolute emotional roller coaster. I'm ok now but I failed to do anything of use today.
  • 0
 4. fil added a post in a topic 1000 DAYS CHALLENGE   

  Awesome, that's a real thing! Most people would give up here
  I am grateful for being rejected twice todayThat sounds fascinating. I wish I was able to see positive side of negative events. 
  • 0
 5. fil added a post in a topic Piotr journal   

  Congratz on improving your budget! 
   
  • 0
 6. fil added a post in a topic 1UP - Time to level up   

  I feel really depressed today (it's blue monday!)... can't get myself to write journal note in English but at least I did it on Polish version of my journal. Hope to keep updates here following days
  • 0
 7. fil added a post in a topic [PL] 1UP - Time to level up   

  Dzień #2
  To dopiero początek, ale już zaczyna się pasmo niepowodzeń. Chociaż jak by na to spojrzeć z innej strony to lepiej uczyć się upadków z niska, niż z wysoka  . Miałem w pracy bardzo stresujący dzień. Zamykają dział i nie wiem co się ze mną stanie. Dowiem się dopiero w poniedziałek i absolutnie nie potrafię poradzić sobie z emocjami, które teraz we mnie siedzą. Nie potrafiłem być absolutnie produktywny, cały czas myślałem, że zaraz zwymiotuję i jeszcze wdawało się zmęczenie po weekendzie (to akurat echa choroby).
  Po takim początku dnia ciężko mi było zrealizować cel na popołudnie - czyli posprzątać mieszkanie do końca. Tak faktycznie zabrałem się za to dopiero po 22, ale szybko skończyłem, bo zorientowałem się, że przecież jest już po ciszy nocnej. Ża-łos-ne. Popołudnie w domu spędziłem na prokrastynacji. Jak zwykle dawka tego samego no-brainera na youtubie. No i pobawiłem się trochę dłużej z psem, ale to tylko w imię odroczenia tego co nieuniknione.
  Ale muszę przyznać, że powrót do mieszkania, które jest w zdecydowanie lepszym stanie niż dotychczas było miłym uczuciem. Chciałbym je odczuwać częściej.
  Do sprzątania zakupiłem sobie audiobooka "Magia sprzątania". Jestem po pierwszych kilkudziesięciu minutach (w sumie audiobook ma 5h, czyli ok 250 stron w przeliczeniu na książkę) i można streścić ją w zdaniu "Wyrzuć to co jest Ci niepotrzebne". Autorka w okół tej idei buduje całą  filozofie i jak mantrę powtarza, że należy pozbywać się rzeczy, które nie dają nam radości. Z jednej strony podoba mi się idea takiego materialnego minimalizmu, ale w wypadku autorki książki jest to chyba zestaw zachowań obsesyjno-kompulsywnych. Mimo wszystko słucham dalej i w między czasie przenoszę stosy rzeczy z pokoju do pokoju. 
  Zapisałem sobie dwie myśli z w/w książki:
  Wziąłem wolne w pracy, aby rano dokończyć sprzątanie. Wynająłem też sprzątacza na popołudnie. Wstydzę się tych decyzji
  Nie mam siły na napisanie notki w angielskim dzienniczku. Wyszło trochę depresyjnie, ale w końcu to Blue Monday.
  Jutro chcę się po prostu wyspać, a w środę ustawić swoje cele, które będę kolejno realizować. Wpadłem na pomysł, że zamiast zajmować się jawnym likwidowaniem złych nawyków, to po prostu skupie się na realizowaniu swoich celów. W taki sam sposób w jaki skupianie się na graniu eliminowało moje dobre nawyki (np. przyrządzanie sobie zdrowych posiłków), tak i teraz wykorzystam tę samą broń, ale w szczytnym celu! Taki reverse engineering...chyba  
   
  • 0
 8. hycniejsy added a post in a topic 1000 DAYS CHALLENGE   

  I solemnly swear that I’m up to good.
   
  The Journal of Mad Pharmacist gives special thanks to our companions:
  Piotr
  46 posts means I'm engaging 46$ in my recovery if I relapse. Thank you for that.
  Day #28, #29
   
  Brief description
  I got terrible food poisoning during Sunday. That was terrifying for me, but I recovered and I'm fine right now.
  I missed some of my goals, but it doesn't matter. Health is priority here.
  What well went today?
  I attended to all mandatory college activities
  Passed all exams on 1st term so far.
  Cook a new recipe for something I could eat without heartburn or vomiting.
  What can I do better tomorrow?
  I can rest smarter. Instead of YT, reading a book is helpful!
  Gratitude list
  I am grateful for living my life game free despite illnessI am grateful for being a part of this communityI am grateful for being consistent in whatever I doI am grateful for common senseI am grateful for being rejected twice todayRelaxation list
  Everything is better when I have more time to relax!
  Mischief Managed.
  • 1
 9. warrumin added a post in a topic Happy journal   

  I'm grateful for:
  a book about motivating people. I've learned new things already!a bookshelf from my momnice suit jacket. I look handsome in it Positive experience:
  Today we met together with Toastmasters members. We had a good time together   After that one member drove me to home. It was really kind because it's cold and I would have to wait at the bus stop for almost 30mins.
  The act of kindness:
  I gave feedback to every speaker on Toastmasters today. I believe that every feedback (even small) is good because it helps us become better  
  Meditation:
  I've been meditating for 5 mins
  Exercise:
  Pull ups and pistol squats
  • 1
 10. hycniejsy added a post in a topic 1000 DAYS CHALLENGE   

  Hell yea, it's still couple of them remaining until semester break!
  Time to study, and then I'll gain some time to rest!
  • 0
 11. Cam Adair added a post in a topic Hey I'm new to this game quitters   

  Welcome to the forum! Great to have you with us. Congrats on 4 days so far, that's awesome. For boredom, take it one hour at a time. There are a ton of hobbies you can choose, but don't worry too much about how much you enjoy them - that will pass. Tons of FREE hobbies, don't settle for mediocrity.
  • 0
 12. hycniejsy added a post in a topic Piotr journal   

  Thanks for a call, too!
  About cutting expenses:
  I've found out that in most cases you can cut a lot by using discounts WISELY.
  I mean, buying something with big discount if you know that you'll eat/use all of this. Otherwise buying too much can be destructive.
  This may seem obvious, but I was buying TON of food at discounts, and then I was unable to eat it or I was forcing myself to eat it all, which is not recommended.
  Greetings, Mad Pharmacist
  • 0
 13. Cam Adair added a post in a topic New Program: BEYOND   

  UPDATE:
  The next (and FINAL) group of BEYOND is open for applications now. Program starts February 4th. Apply here.
  • 0
 14. Cam Adair added a post in a topic Cam's YouTube Videos   

  Episode 118: How to Have the BEST Year of Your Life
  • 0
 15. Fagus added a post in a topic The Warrior's Infinite Opus   

  Does that mean you are learning german? Who wants to speak such an ugly and useless language? I can teach you your first word: Schwanzlurch. That's an order of animals. You call them Salamander I think. It is not a widely used word. But if you call someone in Germany a Schwanzlurch, he will not be happy. That doesn't happen when you call someone a Salamander in England though. Strange.  
  You are listening to Metal. What kind of Metal? I bet it is something like Metalcore or Nu Metal. When I've been in your age, I've been listening to Metal as well. I began with Power Metal and Heavy Metal (Blind Guardian, Iron Maiden) went to Melodic Death Metal (Amon Amarth, Insomnium, Omnium Gatherum, Mors Principium Est) and than even deeper to real Death Metal (Illdisposed, Hypocrisy). This has been my way to deal with my surroundings. I thought that I've needed this extreme music inside me to equalize the madness that comes from the outside. Nowadays I know, that I used this music on the outside to equalize the madness inside me. 
  You are talking about being depressed and depression. Those are two very different things I suppose. Being depressed means you feel an intense melancholy. Depression means, that you feel nothing and is a real mental disorder that needs help and treatment. I've only been depressed. At one point I thought it would be a good idea if every person on earth would die. Then this planet would finally be a nice place to live in. 
  The adult world is different. It is much more diverse. In school everyone does the same thing and has the same goal. In the adult world this stops. But what did you realise?
  • 0
 16. Ridingsplosh added a post in a topic Ridingsplosh's Journal   

  Day 19
   
  Yesterday wasn't that good. Kind of fell a bit off the wagon with all my habits.  I did some meditation. Today I've been eating really bad, and I feel like it had an impact on me. Still, I didn't had any depression and I was fairly productive. Much more productive anyway than my gaming days. Sometimes I get gaming urges
   
  I tend to waste my time mostly in the morning and evenings with internet time-wasting. That ends up being too much and I am sure I can do so much work at those times. I have some things on my to-do list and that makes me procrastinate. Nofap is getting extremely hard too, and I am not sure I will last too long. 
   
  Struggling to wake-up on time and earlier at the moment. Trying to decide what time I want to do it, and it has been so random. Staying up late randomly on the internet and then waking up late and being lazy in the morning. I really want to change this.
  As inspired by Marie Kondo's book, I am working on tidying up my whole room, as well as phone and laptop. It's a bit of a long process, but I am making progress.
  • 0
 17. Schwing added a post in a topic The Warrior's Infinite Opus   

  Detox day: 64
  NoFap day ( ͡° ͜ʖ ͡° ): 1
  Woke up at:
  7:30
  Thoughts and Feelings:
  Got up later than usual but I got shit done just fineMy mood has been stable as of late and my social anxiety is goneMy productivity has dropped and I struggled to get any homework done tonightHad a short conversation with an old steam friend. He doesn't really understand why I quit.Tasks and Achievements:
  RunningCold showerWhat I am grateful for:
  MetalWhat I have learnt from today:
  I need to get back on track. I haven't done german in ages and I have just been goofing off in my free time.About tomorrow:
  Get up at 6:30Do project workStudyingWhen you get home do some art or something
  • 0
 18. Schwing added a post in a topic The Warrior's Infinite Opus   

  @Reloaded Day 3 seems like yesterday for me! Thanks for the advice. I have been getting on quite well at school recently
  @WorkInProgress I run twice a week because school requires me to do sport and I do running. I don't do any in the holidays.
  • 0
 19. SmokeZ added a topic in Daily Journals   

  Time for a change!
  Hello everyone!My name is Adrian and I am 19 years old(going to be 20 this year).Let me give you all a little bit of backstory about me.Since I was I think 9 years old I started gaming...it used to be fun from what I can remember...games like Tarzan and Hercules used to be my favorites .Used to go outside at the time with some friends and we had a lot of fun there as well.I started playing more and more...and more...and more. I've got to the point where I was playing around 5-6 hours a day...and that was just the beginning of what right now threatens to destroy my life.At that point I gave up even trying to have a social life...I just started to isolate myself from everyone and I was literally left with no friends...as well as growing very cold with my family to the point where I wasn't really able to tell them any of my problems.Being isolated attracted bullying which started my depression. Games became my coping mechanism and I started losing more and more time.At this point parents decided to take gaming related stuff away from me.Needless to say it didn't work.I was sneaking at night to play on my laptop or buying new power cables because my father took them away.Few day ago we had a 2 weeks break from university.I gamed for about 16 hours straight....took some brakes to go to bathroom and to eat some fast snacks but that was all.I know how damaging my addiction is(notice I blame my addiction not video games themselves).My life became just like a dream....I just randomly appear in the middle of someones life and I just survive the day and go to sleep just to start again next day.I am in my first year at uni and needless to say I didn't learn 1 thing the whole semester to the point where right now I am afraid I will fail most of my exams.I am starting this detox because I want myself back....I don't want to be tired anymore(usually going to sleep at 5-6  am and waking up at 7-8 am),I want to bring my grades up,eat healthier(around 1 meal per day is what I usually have and some snacks),I want to face my depression and learn to fight it instead of running to games.Playing games lost its charm a long time ago...can't even recall last time I played a game for fun, nowadays I play mostly because I fell like I have to.I deleted everything from my computer few days ago(but yesterday I downloaded a game and played for a bit...)Tomorrow shall be the day I start this....the day when I want to become an adult....to change,because this is not the future I want.First post might be long but I really wanted to put somethings about me there before I start.It will be a long ride ,I know, but I am willing to take it.I will try to post my entries in the evening when I will have more time for them!Thanks for this amazing forum guys! 
  • 1 reply
  • 20 views
 20. Piotr added a post in a topic Piotr journal   

  Journal entry #76
  Days game free: 121
  Days procrastination free: 11
  Great accountability talk with @hycniejsy!
  Daily activities check for today:
  glass of water in the morning/evening   - done
  affirmation                                             - done            
  non-dominant hand training                  - done
  reading                                                  - done
  30 minutes of programming                  - failed
  What I've done today to improve my financial status:
  Cut my expenses on weekly groceries.
  • 0
 21. Fagus added a post in a topic Fagus' journal   

  ┌───────────────────┐
  gaming free:  5/1000 days
  └───────────────────┘
  ▲ good things
  I went for a walk in the sunshine. A really good method of clearing the fog of thoughts and to calm down. I checked all my learning material to get an general idea of all the subjects I have to learn for the exam. The exam is on the 23rd of march, so I made a timetable of when I want to have done with preparations and start intense learning.
  I spent some time learning notes and training juggling. I can juggle for 5 seconds now.
   
  ▼bad things
  I spent too much time on youtube and mindless browsing.
  • 0
 22. Alan added a post in a topic My journal - Alan   

  @Cam Adair @Reno F @warrumin Thank you!
  This month I started to work out regularly, and I noticed that I gravitate towards videogames more than before. After a vigorous workout I come home and then it starts to pop-up in my head:
  "My body needs to recover before the next workout, and I'm really looking forward to the next workout, so I need something to pass the time. Why not games?".
  It's funny how rational and reasonable this phrase seemed in my head, and how ridiculous it started to sound when I wrote it down. Let's set aside the fact that I didn't go to the gym precisely because of videogames. This soreness, fatigue will subside, but it will never go away completely (assuming I continue to workout and get results). So I really have to get used to it. Otherwise my life is going to be like "workout, then do some meaningless stuff behind the computer for a couple of days, then workout again, then do meaningless stuff again, rinse and repeat". Yeah, I can get buff this way, but not much else. I want to get buff so girls would like me, but they simply won't see me if I'm at home playing videogames. I want to get big so other guys would respect me, but are they going to respect a weirdo that stays home all the time and literally has no life?
  So yeah, now I see that I have to get used to this soreness in my body. This fatigue, sure enough, limits my options to be active during the day, but it certainly doesn't leave me with staying in my room all day. Basically, I have to find the answer to the question "What to do when I'm fatigued"?
  • 0
 23. hycniejsy added a post in a topic Piotr journal   

  Hell yea, I'm proud of you being procrastination free for more than just couple of days!
  You rock! And we're gonna talk in next 15 minutes
  So, see ya, mate!
  • 0
 24. Simon E added a post in a topic 1UP - Time to level up   

  It's alright to feel pretty shitty a few days or weeks after you quit, but you shouldn't settle with this. When you feel somewhat ready, pick yourself up and dust yourself off  I recommend that you quit all game-related content. yeah it can be hard, but it'll help tremendously. Gather some motivation, and decide that you won't consume that shit anymore.
  Write down a bunch of other things that you would like to achieve aswell - maybe getting a stronger, better-looking body? Be ambitious, and keep that list where you can see it. 
  Good luck, my friend.
  • 0
 25. WorkInProgress added a post in a topic The Warrior's Infinite Opus   

  How often are you running?
  • 0